Kilpailut


Kilpailuasiat Suomen Taitoluisteluliiton sivuilla
(kilpailusäännöt, kilpailukalenteri yms.)
 

Seurat: Muistattehan laittaa tiedot kaikista järjestämistänne kilpailuista liiton kilpailukalenteriin!

 

 

 

Alueelliset kilpailut 2020-2021: YKSINLUISTELU
 

Viimeisimmät muutokset: (päivitetty 24.11.2020)
- B-silmut ja minit ranking

 

Noviisit

- Kolme SB-pistekilpailua, joista kolmas on samalla aluemestaruuskilpailu.
- Valtakunnallisen pisterankingin perusteella 28 Kultafinaaliin ja 28 Hopeafinaaliin.
- Pojilla on oma finaali

Alueen kilpailukalenteri löytyy tiedostona TÄÄLTÄ

Noviisien ja A-silmujen SB-kilpailukalenteri löytyy tiedostona TÄÄLTÄ

Noviisikilpailuissa käytetään ISU-arviointia.
Noviiseilla ei ole lohkojakoa. Osallistuakseen on suosituksena olla PT2 ja ET2  suoritettuna.

 NoviisitJatkoonHuom.
Syksyn kilpailuSTLL kalenterin mukaan 1. lohkokilpailu oman seuran lohkon mukaanpisterankingkaikki (1.valintakilpailu)
Kevään kilpailuHTK
22.1.2021
pisterankingkaikki (2.valintakipailu)
* saattaa alkaa ennen klo 14
Aluemestaruuskilpailu

ESJT, ETK
19.-21.2.2021

pisteranking 
 
kaikki (3. valintakilpailu)
Hopeafinaali

Heinola (HeiTa)
13.-14.3.2021

 

valtakunnallinen

KultafinaaliHeinola (HeiTa)
13.-14.3.2021
 valtakunnallinen
 

 

 

A-silmut 

- Kolme SB-pistekilpailua, joista kolmas on samalla aluemestaruuskilpailu.
- Jokaisella (7) alueella kaksi paikkaa tyttöjen finaaliin, lisäksi 42 paikkaa jaetaan valtakunnallisen SB-pisterankingin perusteella: 
14 + 42 = 56 finaaliluistelijaa jaetaan 28 Kultafinaaliin ja 28 Hopeafinaaliin .
- Pojilla on oma finaali.

A-silmukilpailuissa käytetään ISU-arviointia.
A-silmuilla ei ole lohkojakoa.

 A-silmutJatkoonHuom.
Syksyn kilpailuETK
17.-18.10.2020
pisterankingkaikki (1.valintakilpailu)
Kevään kilpailuTTK
22.1.2021
pisterankingkaikki (2.valintakipailu)
Aluemestaruuskilpailu

ESJT, ETK
19.-21.2.2021

pisteranking 
 
kaikki (3. valintakilpailu)
Hopeafinaali

Jyväskylä (JyTLS)
14.3.2021

 

valtakunnallinen

Kultafinaali

Jyväskylä (JyTLS)
14.3.2021

 valtakunnallinen

 

 

B-silmut 

- 24 parasta molemista kilpailusta saa SB:n mukaan paikan aluemestaruuskilpailuun, 24 hopeafinaaliin.
- Kaikki pojat omassa sarjassaan.

B-silmukilpailuissa Helsingin alueella käytetään ISU-arviointia. Ei ikäjakoa.

 B-silmut
tytöt ja pojat
 
Kaikki yhdessä
Syksyn kilpailuHTA
14.11.2020
-
Kevään kilpailuTTK
22.1.2021
-
Aluemestaruuskilpailu-ESJT, ETK 
19.-21.2.2021

tytöt: 24
pojat: kaikki
Hopeafinaali-ESJT, ETK
​19.-21.2.2021

tytöt: 24


B-silmut ranking

Minit

- Tytöt kilpailee kahdessa ikäsarjasssa, 2 valintakilpailua 2 lohkossa.
- 4 parasta kustakin kilpailusta saa paikan aluemestaruuskilpailuun ja seuraavat 4 hopeafinaaliin. 
Pojilla ei ikäryhmäjakoa, kaikki pojat samassa lohkossa.

Alueen minikilpailuissa käytetään laajennettua tähtiarviointia.

 

LOHKO 1 Minit 2011, ESJT, HL, HTK, EVT
Minit pojat

LOHKO 1
Minit 2012-ESJT, HL, HTK, EVT
 

LOHKO 2
Minit 2011, KATA, MTK, ETK, HTA, TTK

LOHKO 2
Minit 2012- KATA, MTK, ETK, HTA, TTK
 

Kaikki yhdessä
Syksyn kilpailuHTK
6.11.2020
4->
HTK
6.11.2020
4->
KATA
1.11.2020
4->
KATA
1.11.2020
4->
-
Kevään kilpailuEVT
6.2.2021
4->
EVT
6.2.2021
4->
MTK
5. tai 7.2.2021
4->
MTK
5. tai 7.2.2021
4->
-
Aluemestaruuskilpailu----HTA 7.3.2021
Minit 2011: 4+4+4+4=16
Minit 2012-: 4+4+4+4=16
Minit pojat kaikki
Hopeafinaali----HTA
7.3.2021

Minit 2011: 4+4+4+4=16
Minit 2012-: 4+4+4+4=16

 

Minit ranking

 

Aluemestaruuskilpailuja muille sarjoille

(vapaaohjelmakilpailuja)

SarjaKilpailuJärjestäjäAika ja paikkaHUOM.
DebytantitAluemestaruuskilpailuESJT, ETK19.-21.2.2021 
SM-noviisitAluemestaruuskilpailuESJT, ETK19.-21.2.2021 
Juniorit ja senioritAluemestaruuskilpailuESJT, ETK19.-21.2.2021 
SM-junioritAluemestaruuskilpailuESJT, ETK19.-21.2.2021 

 

 

Sarjat, joissa vain kutsukilpailuja löytyvät alta.
HUOM! Kaikki muut sarjat, paitsi tintit, osallistuvat suoraan Helsingin alueen tähtisarjojen aluemestaruuskilpailuun 6.-7.3.2021.

SarjaTyttöjäPoikiaSeuroissa
Tintit   
Aluesilmut   
Aluedebytantit   
Aluenoviisit   
Aluejuniorit   
Taitajat   

 

 

Alueelliset kilpailut 2020-2021: MUODOSTELMALUISTELU
 

Muodostelmaluistelun alueelliset kilpailut kaudella 2020-2021:

AikaKilpailuPaikkaJärjestäjäSarjat
 Aluemestaruus 2021  

SM-seniorit (ISU)

SM-juniorit (ISU)

SM-noviisit (ISU)

Minorit (MUPI)

Tulokkaat (MUPI)

 

Noviisit

Juniorit (ISU)

Seniorit (ISU)

Masters (ISU)

Aikuiset (MUPI)

     


Arviointijärjestelmät; ISU, MUPI


Seuraavat aluemestaruuskilpailut:

  
2020-2021HL
2021-2022EVT
2022-2023TTK
2023-2024HSK
2024-2025EsJt

 

Facebook-sivun näyttäminen ei onnistunut. Tarkista markkinointievästeiden hyväksyminen ja selaimen yksityisyysasetukset.