Kilpailut


Kilpailuasiat Suomen Taitoluisteluliiton sivuilla
(kilpailusäännöt, kilpailukalenteri yms.)
 

Seurat: Muistattehan laittaa tiedot kaikista järjestämistänne kilpailuista tuonne liiton kilpailukalenteriin!

HUOM:

Taitoluisteluliiton suositus on, että arkipäivänä järjestettävät kilpailut eivät saa alkaa ennen kello 13.00 ja suositus on, että ne alkavat kello 14.00 tai sen jälkeen.

 

 

 

Alueelliset kilpailut 2018-2019: YKSINLUISTELU
(päivitetty 9.10.2018)

 

Viimeisimmät muutokset:
- Kilpailupäiviä
- Poikien kilpailuista (B-silmut ja minit)
- Muutos B-silmujen lohkojakoon 

 

A-silmut (47-49 tyttöä, ei poikia)

A-silmukilpailuissa käytetään ISU-arviointia.
A-silmuilla ei ole lohkojakoa.
 

 A-silmutJatkoonHuom.
Syksyn kilpailuKaTa
su 25.11.2018
pisterankingkaikki
Kevään kilpailuETK
26. tai 27.1.2019
pisterankingkaikki
AluemestaruuskilpailuHTK-
 
pisterankingin 28 parasta
Timanttifinaali

Itäinen alue: JoKa, Joensuu,
maaliskuun alussa

-pisterankingin parhaat 9 tyttöä Helsingin alueelta (ja pojat) 
(lisäksi Hämeen, Itäisen ja Kaakkoisen alueen edustajat)

 

B-silmut (40-43 tyttöä ja 3-4 poikaa)

B-silmut on jaetaan kahteen lohkoon. Ei ikäjakoa.
B-silmukilpailuissa käytetään laajennettua tähtiarviointia.
HUOM: Luistelijamäärässä ollut virhe on korjattu 9.10.2018 ja lohkoja tasattu siirtämällä MTK lohkosta 2 lohkoon 1.
 

 LOHKO 1
Seurat: 
EsJt, EVT, HL, MTK, TTK
(tytöt)
LOHKO 2
Seurat: 
ETK, HSK, HTK, KaTa
(tytöt ja kaikki pojat)
Kaikki yhdessä
Syksyn kilpailuTTK 17.11.2018
7->
ETK pe 16.11.2018
7->
-
Kevään kilpailuMTK 27.1.2019
7->
?
7->
-
Aluemestaruuskilpailu--KaTa
tytöt: 7+7+7+7=28
pojat: kaikki
Hopeafinaali--KaTa
loput aluevalintoihin osallistuneet tytöt

 

Minit (57-64 tyttöä, joista vanhempaa ikäluokkaa 27-29 ja nuorempaa 30-35, 2-4 poikaa)

Minitytöt kilpailevat aluekilpailuissa kahdessa lohkossa ja kahdessa ikäsarjassa. Kustakin alkukilpailusta saa 4 parasta (joilla ei ole vielä paikkaa) paikan Minien aluemestaruuskilpailuun.

Pojilla ei ole ikäryhmäjakoa.

Alueen minikilpailuissa käytetään laajennettua tähtiarviointia.

 LOHKO 1
Seurat:
EsJt, HSK, KaTa, MTK, OTK, TTK

Minit 2009
(tytöt)
LOHKO 1
Seurat:
EsJt, HSK, KaTa, MTK, OTK, TTK

Minit 2010-
(tytöt)
LOHKO 2
Seurat:
ETK, EVT, HL, HTK

Minit 2009
(tytöt ja kaikki pojat)
LOHKO 2
Seurat:
ETK, EVT, HL, HTK

Minit 2010-
(tytöt ja kaikki pojat)
Kaikki yhdessä
Syksyn kilpailuTTK 17.11.2018
4->
TTK 17.11.2018
4->
HL lokak.loppu/
marraskuu
4->
HL lokak.loppu/
marraskuu
4->
-
Kevään kilpailuKaTa
4->
KaTa
4->
?
4->
?
4->
-
Aluemestaruuskilpailu----EsJt 
Minit 2009: 4+4+4+4=16
Minit 2010-: 4+4+4+4=16
Minipojat
Hopeafinaali----HSK 2.3.2019 Oulunkylä
Seuraavat 4 kustakin
kilpailusta, joilla ei ole paikkaa aluemestaruuskilpailuuun

 

Aluemestaruuskilpailuja muille sarjoille

(vapaaohjelmakilpailuja)

SarjaKilpailuJärjestäjäAika ja paikkaHUOM.
DebytantitAluemestaruuskilpailuHTK  
NoviisitAluemestaruuskilpailuHL helmikuu 2019 
SM-noviisitAluemestaruuskilpailuTTKpe 1.3.2019 
JunioritAluemestaruuskilpailu? järjestetäänkö?
SM-junioritAluemestaruuskilpailu? järjestetäänkö?

 

Sarjat, joissa vain kutsukilpailuja

SarjaTyttöjäPoikiaSeuroissa
Tintit352ETK, EVT, OTK, TTK
Aluesilmut9-11-EVT, HTK, MTK, OTK, TTK
Aluedebytantit5-HL, KaTa, OTK
Aluenoviisit12-14-ETK, HSK, HTK, OTK, TTK
Aluejuniorit8-ETK, EVT, OTK
Taitajat29-340-2ETK, EVT, KaTa, MTK, OTK

 

 

Alueelliset kilpailut 2018-2019: MUODOSTELMALUISTELU
(päivitetty 2.4.2018)

 

Muodostelmaluistelun alueelliset kilpailut kaudella 2018-2019:

AikaKilpailuPaikkaJärjestäjäSarjat
12.1.2019Aluemestaruuskilpailu HTKuseita
?Tulokkaiden loppukarnevaali??Tulokkaat

 

Seuraavat aluemestaruuskilpailut:

2019-2020ETK
2020-2021HL
2021-2022EVT
2022-2023TTK
2023-2024HSK
2024-2025EsJt