Kilpailut


Kilpailuasiat Suomen Taitoluisteluliiton sivuilla
(kilpailusäännöt, kilpailukalenteri yms.)
 

Seurat: Muistattehan laittaa tiedot kaikista järjestämistänne kilpailuista tuonne liiton kilpailukalenteriin!

HUOM:

Taitoluisteluliiton suositus on, että arkipäivänä järjestettävät kilpailut eivät saa alkaa ennen kello 13.00 ja suositus on, että ne alkavat kello 14.00 tai sen jälkeen.

 

 

Alueelliset yksinluistelukilpailut 2018-2019

(päivitetty 9.4.2018)


Seurat voivat ilmoittautua kauden alueellisten yksinluistelukilpailujen järjestäjiksi (sähköpostitse osoitteeseen: ullamaija.haimi@gmail.com). Tiedot viedään tänne nopeasti, jotta kaikki näkevät, mitkä kilpailut ovat vielä vailla järjestäjiä. Lohkojako tehdään syyskuun alussa, kun saatu luistelijamäärät sarjoittain.

 

SarjaKilpailuJärjestäjä(t)HUOM.
A-silmutsyksyn kilpailuKaTa1 järjestäjä
lokakuun loppu - joulukuun alku
 kevään kilpailuETK (viikolla 3 tai 4)1 järjestäjä
tammikuu - helmikuun alku
 aluemestaruuskilpailu?1 järjestäjä
helmikuun loppu - maaliskuu
 Timanttifinaali(Selvitetään, mikä alue vuorossa.)Helsingin alueelta 9 tyttöä ranking-listan mukaan  ja kaikki pojat
B-silmutsyksyn kilpailuTTK 17.11.2018
ja ETK (viikolla 45 tai 46)
2 lohkoa, 2 järjestäjää
lokakuun loppu - joulukuun alku
 kevään kilpailuMTK
ja ?
2 lohkoa, 2 järjestäjää
tammikuu - helmikuun alku
 aluemestaruuskilpailuKaTa1 järjestäjä
helmikuun loppu - maaliskuu
 hopeafinaaliKaTa1 järjestäjä
helmikuun loppu - maaliskuu
Minitsyksyn kilpailuTTK 17.11.2018
ja HL (lokakuun loppu tai marraskuu)
2 lohkoa, 2 järjestäjää
loka-joulukuu
 kevään kilpailuKaTa2 lohkoa, 2 järjestäjää
tammikuu - helmikuun alku
 aluemestaruuskilpailuEsJt1 järjestäjä
helmikuun loppu - maaliskuu
 hopeafinaali?1 järjestäjä
helmikuun loppu - maaliskuu
Debytantitaluemestaruuskilpailu?1 järjestäjä
tammi-maaliskuu
NoviisitaluemestaruuskilpailuHL (helmikuu)1 järjestäjä
tammi-maaliskuu
Junioritaluemestaruuskilpailu??1 järjestäjä
tammi-maaliskuu
SM-noviisitaluemestaruuskilpailuTTK pe 1.3.20191 järjestäjä
tammi-maaliskuu
SM-junioritaluemestaruuskilpailu?1 järjestäjä
tammi-maaliskuu

 

Alueelliset kilpailut 2018-2019: MUODOSTELMALUISTELU
(päivitetty 2.4.2018)

 

Muodostelmaluistelun alueelliset kilpailut kaudella 2018-2019:

AikaKilpailuPaikkaJärjestäjäSarjat
12.1.2019Aluemestaruuskilpailu HTKuseita
?Tulokkaiden loppukarnevaali??Tulokkaat

 

Seuraavat aluemestaruuskilpailut:

2019-2020ETK
2020-2021HL
2021-2022EVT
2022-2023TTK
2023-2024HSK
2024-2025EsJt

 

 

Alueelliset kilpailut 2017-2018: YKSINLUISTELU
(päivitetty 11.2.2018)

 

Viimeisimmät muutokset:
- Minien aluemestaruuskilpailun ja Hopeafinaalin ajankohdat (korjattu)
- A-silmujen ranking-lista kevään kilpailun jälkeen -> Timanttifinalistit
- Loppukilpailupaikat B-silmuille ja mineille

 

A-silmut (34-40 tyttöä ja 3 poikaa)

A-silmukilpailuissa käytetään ISU-arviointia, mikäli se suinkin onnistuu. Vaihtoehtona on laajennettu tähtiarviointi

A-silmuilla ei ole lohkojakoa.
Kilpailuissa (myös aluemestaruuskilpailussa) voidaan tytöt jakaa kahteen sarjaan (2006-syntyneet ja 2007 syntyneet ja nuoremmat).
Pisteranking on kaikille tytöille yhteinen (ilman ikäsarjoja).
A-silmutyttöjä on seuroissa: EsJt, ETK, EVT, HSK, HL, HTK, KaTa, OTK, TTK.
A-silmupoikia on seuroissa: EsJt, HTK.

 A-silmut
(kaikki)
JatkoonHuom.
Syksyn kilpailu
(loka-joulu)
HTK ti 5.12.2017 klo 13:00-16:30pisteranking timanttifinaaliintytöt ja pojat
Kevään kilpailu
(tammi-helmi)
ETK 11.1.2018
 
pisteranking timanttifinaaliintytöt ja pojat
AluemestaruuskilpailuHTK ke 21.2.2018 klo 13-17 Oulunkylän jäähalli-
 
tytöt ja pojat
(kaikki)
Timanttifinaali

PTL Porvoo
la 10.3.2018

-9 tyttöä Helsingin alueelta ja pojat 
(lisäksi Hämeen, Itäisen ja Kaakkoisen alueen edustajat)

 

B-silmut (53-61 tyttöä ja 1 poika)

B-silmut on jaetaan kahteen lohkoon. Ei ikäjakoa.
B-silmukilpailuissa käytetään laajennettua tähtiarviointia.
B-silmupoikia on seuroissa: HL.
 

 LOHKO 1
Seurat: 
EsJt, HTK, KaTa, MTK, OTK, TTK
LOHKO 2
Seurat: 
ETK, EVT, HSK, HL
Kaikki yhdessä
Syksyn kilpailu
(loka-joulu)
KaTa su 29.10.2017 Kauniaisten jäähallissa
7->
HSK la 28.10.2017 Oulunkylä
7->
-
Kevään kilpailu
(tammi-maalis)
HTK ti 16.1.2018 klo 13:30-16:30
7->
HL pe 19.1.2018
7->
-
Aluemestaruuskilpailu
(maalis)
--EVT maaliskuu 2018
tytöt: 7+7+7+7=28
pojat: 3
Hopeafinaali
(maalis)
--EVT maaliskuu 2018
loput aluevalintoihin osallistuneet tytöt

 

Minit (55-60 tyttöä, joista vanhempaa ikäluokkaa 27 ja nuorempaa 32-43, 1 poika)

Minitytöt kilpailevat aluekilpailuissa kahdessa lohkossa ja kahdessa ikäsarjassa. Kustakin alkukilpailusta saa 4 parasta (joilla ei ole vielä paikkaa) paikan Minien aluemestaruuskilpailuun.

Tyttöjä on kussakin syksy/kevät-kilpailussa noin 13-14 vanhempaa ikäluokkaa ja noin 18-19 nuorempaa ikäluokkaa.

Alueen minikilpailuissa käytetään laajennettua tähtiarviointia.

 LOHKO 1
Seurat:
EsJt, ETK, HSK, KaTa, OTK

Minit 2008
LOHKO 1
Seurat:
EsJt, ETK, HSK, KaTa, OTK 

Minit 2009-
LOHKO 2
Seurat:
EVT, HL, HTK, MTK, TTK

Minit 2008
LOHKO 2
Seurat:
EVT, HL, HTK, MTK, TTK

Minit 2009-
Kaikki yhdessä
Syksyn kilpailuETK to 16.11.2017 Espoonlahti
4->
ETK
to 16.11.2017 Espoonlahti

4->
TTK 4.11.2017 
4->
TTK 4.11.2017 
4->
-
Kevään kilpailuKaTa su 11.2.2018
4->
KaTa su 11.2.2018
4->
HL pe 19.1.2018
4->
HL pe 19.1.2018
4->
-
Aluemestaruuskilpailu----EsJt to 8.3.2018 Warrior Areena Leppävaara
Minit 2008: 4+4+4+4=16
Minit 2009-: 4+4+4+4=16
Hopeafinaali----MTK 18.3.2018
Seuraavat 4 kustakin
kilpailusta, joilla ei ole paikkaa aluemestaruuskilpailuuun

 

Aluemestaruuskilpailuja muille sarjoille

(vapaaohjelmakilpailuja)

SarjaKilpailuJärjestäjäAika ja paikkaHUOM.
DebytantitAluemestaruuskilpailuHLti 20.2.2018 
NoviisitAluemestaruuskilpailuHLti 20.2.2018 
SM-noviisitAluemestaruuskilpailuTTKpe 23.2.2018 Tikkurila 
SM-junioritAluemestaruuskilpailuTTKpe 23.2.2018 Tikkurila 

 

Sarjat, joissa vain kutsukilpailuja

SarjaTyttöjäPoikiaSeuroissa
Tintit23-27-EVT,HTK,KaTa,OTK,TTK
Aluesilmut8-101ETK,EVT,HL,HTK,MTK,OTK
Aluedebytantit11-13-ETK,EVT,HSK,HL,OTK,TTK
Aluenoviisit13-18-ETK,HTK,KaTa,MTK,OTK, TTK
Aluejuniorit5-8-ETK,MTK,OTK,TTK
Taitajat26-32-ETK,EVT,KaTa,MTK,OTK

 

 

Loppukilpailupaikat 2017-2018

B-SILMUT, Aluemestaruuskilpailuun
Tytöt, lohko 1, syksyMinea Salokoski, HTK
Claudia Ulundu, HTK
Vivi Nurmi, KaTa
Loviisa Mantovaara, KaTa
Maybel Kurson, KaTa
Iiris Hakamies, HTK
Sara Parkkari, TTK
Tytöt, lohko 1, kevätJenna Sarlin, KaTa
Mai Tarvainen, KaTa
Silja Alanen, KaTa
Mirella Peltonen, EsJt
Meeri Kääriäinen, TTK
Matilda Prihti, HTK
Anilla Marttila, HTK
Tytöt, lohko 2, syksyInka-Sofia Muhonen, ETK
Minea Helske, ETK
Emeliina Ekholm, ETK
Pihla Pitkänen, ETK
Louise Gylling, ETK
Jordana Pohjanrinne, ETK
Hilja Nurminen, ETK
Tytöt, lohko 2, kevät

Siiri Tahvanainen, EVT
Alise Kujala, EVT
Sara Pahkamaa, ETK
Emilia Kariola, ETK
Tiffany Helanto, ETK
Ella Huurinainen, ETK
Helmi Kauranen, HL

PojatVeikko Moilanen, HL
Leo Melén, ETK

Kaikki loput B-silmut Hopeafinaaliin.

MINIT
Tytöt, lohko 1, 2008, syksyAluemestaruuskilpailuun:
Sara Höijer, EsJt
Iida Särkkä, ETK
Siiri Rasila, ETK
Silja Kurkinen, ETK
Hopeafinaaliin:
Linnea Lampinen, HSK
Petra Kuosa, HSK
Rebecca Ehrstedt, KaTa
(1 paikka käyttämättä)
Tytöt, lohko 1, 2008, kevätAluemestaruuskilpailuun:
Lily Lummi, EsJt
Minea Turunen, EsJt
Eva Lamppu, EsJt
Nelly Alhopuro, ETK
Hopeafinaaliin:
(4 paikkaa käyttämättä)
Tytöt, lohko 1, 2009-, syksyAluemestaruuskilpailuun:
Emilia Pellonmaa, ETK
Lumi-Pepita Mäkelä, ETK
Noora Tuukkanen, ETK
Natalie Tieva, ETK
Hopeafinaaliin:
Kiia Puputti, HSK
Peppi Heikkinen, EsJt
Minja Kostermaa, EsJt
Adelia Pirnes, ETK
+ 2-lohkolta jääneille paikoille:
Emmi Ahlstedt, KaTa
Tytöt, lohko 1, 2009-, kevät

Aluemestaruuskilpailuun:
Vilina Tolonen, EsJt
Sara Kallijärvi, HSK
Ava Vaula, ETK
Minea Mäkelä, ETK
Hopeafinaaliin:
Adelia Pirnes, ETK
Amanda Teerimäki, EsJt
Saara Panula, HSK
Iiris Keränen, ETK

Tytöt, lohko 2, 2008, syksy

Aluemestaruuskilpailuun:
Alisa Leinonen, HL
Josefiina Puiro, HTK
Mila Kempinen, MTK
Olivia Könönen, EVT
Hopeafinaaliin:
Alma Söyri, TTK
Hertta Mankki, EVT
Ellen Loikkanen, HL
Maisa Manninen, EVT
+ 1-lohkolta jääneille paikoille:
Jenna Loman, EVT

Tytöt, lohko 2, 2008, kevät

Aluemestaruuskilpailuun:
Olivia Luoma, HL
Maria Vaskelainen, HL
Amanda Carlstedt, HTK
Ella Syrjä, TTK
Hopeafinaaliin:
Jenna Loman, EVT
Nelli Mannermaa, EVT
Laura Kullberg, HL
Milja Erikson, HL
+ 1-lohkolta jääneille paikoille:
Hertta Mankki, EVT
Emmi Teikari, HL

Tytöt, lohko 2, 2009-, syksyAluemestaruuskilpailuun:
Pinja Peltola, HTK
Ines Salminen, HTK
Jenna Ollanketo, TTK
Tuuli Muurimäki, HL
Hopeafinaaliin:
Iris Käyhty, MTK
Emma Smullen, TTK
(-> 2 paikkaa kevään kilpailusta)
Tytöt, lohko 2, 2009-, kevät

Aluemestaruuskilpailuun:
Nella Andelin, TTK
Laura Yläjärvi, HTK
Saimi Vuori, HTK
Noomi Niinimäki, HTK
Hopeafinaaliin:
Siiri Laijoki, TTK
Keira Swartz, HTK (ei käytä paikkaansa)
(->4 paikkaa lohkolle 1)

PojatAluemestaruuskilpailuun:
Kuura Könkkölä, HL

 

Kaikki minitytöt saivat lopulta joko Aluemestaruuskilpailu- tai Hopeafinaalipaikan!
Ainut poika Aluemestaruuskilpailuun!

 

A-silmujen rankinglistat 2017-2018

Kilpailut: S=syksy, K=kevät, (M=aluemestaruuskilpailu)

Timanttifinalistit tällä kaudella syksyn ja kevään kilpailun perusteella (ei aluemestaruuskilpailun).

Tyttöjen sarjassa on (ainakin osa) kilpailuista kahdessa sarjassa (V=vanhemmat = 2006 syntyneet, N=nuoremmat = 2007 ja myöhemmin syntyneet). Ranking-lista on yhteinen molemmille ikäluokille. Kevään kilpailussa (11.1.2018) tytöt kilpailivat yhdessä sarjassa.

 A-silmut, pojatTulosKilpailu
1.Miika Kostermaa, KaTa30,97S
2.Luka Cankar, EsJt29,32K
3.Anton Erkama, HTK25,46K


Kaikki kolme poikaa Timanttifinaaliin.

 

 A-silmut, tytötTulosKilpailuIkäluokka
1.Pihla Bergman, HTK37,69KV
2.Meri-Vuokko Hannula, HTK37,25KN
3.Kiia Kurkinen, EsJt35,28SN
4.Amanda Eskelin, HTK34,85SN
5.Sofia Väisänen, EsJt34,14KN
6.Catina Spångberg, ETK34,11SV
7.Anni Erkama, ETK33,68SV
8.Kiia Aittomäki, EsJt32,76KV
9.Nella Jokinen, HTK32,70KV
 Lilja Berg, KaTa31,48KN
 Emma Forsström, ETK30,11SV
 Janina Vainikka, HTK29,88SN
 Kerttu Mäkinen, ETK29,61SV
 Aino Silchenko, HSK29,09KV
 Jenni Hirvonen, EsJt29,00SN
 Lotta Artimo, HL28,47KN
 Saara Marttila, EVT28,20SV
 Seela Järvinen, HSK28,09KN
 Erika Nurmi, EsJt27,68SN
 Maria Oikari, KaTa27,33SV
 Pipsa Astala25,71KV
 Julia Tainio, KaTa25,64SV
 Anni Leimi, HSK25,22SN
 Aini Johansson, KaTa25,06KN
 Eveliina Huttunen, EVT24,14KN
 Nella Hakala, EVT23,85KN
 Vilma Karttunen, HL23,73K 
 Kira Kankaanranta, HO23,25KV
 Anni Holopainen, EsJt22,96SN


(29 tyttöä)

Yhdeksän parasta tyttöä on saanut paikan Timanttifinaaliin. Varalla seuraavat (rankingjärjestyksessä).

9.2.2018 listaan tehty pieni korjaus: Amanda Eskelin vain kertaalleen.

 

Alueelliset kilpailut 2017-2018: MUODOSTELMALUISTELU
(päivitetty 20.11.2017)

 

Muodostelmaluistelun alueelliset kilpailut kaudella 2017-2018:

AikaKilpailuPaikkaJärjestäjäSarjat
?Tulokkaat 1.kilpailu
(Helsingin ja Uudenmaan alue)
  Tulokkaat
la 13.1.2018AluemestaruuskilpailuMetro Areena, EspooEsJtuseita

 

Seuraavat aluemestaruuskilpailut:

2018-2019HTK
2019-2020ETK
2020-2021HL
2021-2022EVT
2022-2023TTK
2023-2024HSK
2024-2025EsJt